Bankrots ir klāt: Kā rīkoties?

Aizņēmies lielu naudas summu, bet tagad piemeklējušas problēmas, to atmaksājot kredītdevējam? Tieši šādu situāciju risināšanai ir ticis radīts maksātnespējas process, jo ļauj atbrīvoties no parādsaistībām. Tomēr jāsaprot, ka maksātnespēja nenozīmē, ka aizņēmums dzēsīsies pats no sevis, nebūt ne. Protams, naudas summa, kaut daļēji, būs jāatmaksā. Rakstā noskaidro, kas veicināja maksātnespējas izveidošanos un kas to raksturo!

Maksātnespēja un tās vēsture

Uz jautājumu “kas ir maksātnespēja?” var rast vienkāršu atbildi – spriedums, ko par parādsaistībās esošu personu nosaka tiesa. Ar maksātnespējas piešķiršanu iespējams gan atjaunot parādsaistībās esošā cilvēka maksātspēju, gan apmierināt kreditoru intereses. Kas jāzina par šāda procesa vēsturi?

  1. Iestājoties krīzei, Latvijā bija daudz to iedzīvotāju, kuri, lai arī bija paņēmuši lielus kredītus, īstenojot vērienīgus plānus, tos nespēja atmaksāt laikā. Toreiz viņi visi tika iekļauti parādnieku reģistros, bankas, izveidojot meitasuzņēmumus, pa lētu naudu pārpirka īpašumus, tādējādi liekot ciest vēl lielākus zaudējumus kredītņēmējiem. 
  2. Lai palīdzētu šādiem cilvēkiem atgriezties ekonomikas apritē, tika ieviesta privātpersonas maksātnespējas procedūra. Ar tās ieviešanu kredītņēmējs varēja likumīgi atbrīvoties no kredītsaistībām, liedzot kredītdevējiem pieprasīt aizdevuma pamatsummu vai procentmaksājumus. 
  3. Mūsdienās ir izstrādāts arī maksātnespējas likums, kurā skaidrots, kā var likumīgi noritēt maksātnespējas process Latvijā, kas ir maksātnespējas reģistrs, vai un kāda ir galvotāja maksātnespēja, kas ir tiesas noteikts administrators un citi termini. 

Kas var pieteikt maksātnespējas procesu?

Iesniegumu par maksātnespējas pieprasīšanu var iesniegt dažādas personas. Pastāv:

Fiziskas personas maksātnespēja, kas sevī ietver gan privātpersonas maksātnespēju, gan juridiskas personas maksātnespēju. Tomēr jāsaprot, ka ir savi noteikumi, un ne vienmēr stāsies spēkā maksātnespēja fiziskai personai (piemēram, maksātnespēja privātpersonām), ja persona to vēlēsies, jo ir nepieciešams atbilst kritērijiem. Kādi tie ir? Lasi raksta turpinājumā!

Kad iespējams maksātnespējas process?

Lai varētu atjaunot savu ekonomisko stāvokli, stājoties spēkā maksātnespējai, ir jāsaprot, kādos gadījumos to atzīst:

  • persona nespēj nokārtot parādsaistības, kurām iestājies izpildes termiņš un kuras kopā pārsniedz 5000 euro;
  • persona nespēs nokārtot parādsaistības, kurām būtu jāiestājas turpmākā gada laikā, tām pārsniedzot 10 000 euro. 

Svarīgi atcerēties, ka, stājoties spēkā maksātnespējai, parādniekam būs jāsedz izdevumi, tostarp jāiemaksā depozīts administratoram, kas mērāms divu minimālo mēnešalgu apmērā.

Kad nav iespējams maksātnespējas process?

Tāpat pastāv arī noteikumu kopums, kas aizliedz piešķirt maksātnespēju vai liek to pārtraukt gadījumos, ja maksātnespējīgā persona:

  1. aizvadīto trīs gadu laikā pirms procesa pasludināšanas vai pieņemšanas sniegusi maldinošu informāciju kreditoriem;
  2. šādā pašā laika posmā veikusi neatbilstošu līdzekļu izlietojumu sākotnēji paredzētajam, par ko uzsākta krimināllieta;
  3. pēdējā desmitgadē jau bijusi maksātnespējīgas personas statusā ar dzēstām saistībām u.c.

Uzņēmuma maksātnespēja un bankrots ir nepatīkams process, taču tas dod priekšrocības kredītņēmējam un ļauj viņam pēc tam turpināt darbību. Bet cik ilgi turpināt maksātnespējas process? 

Parāda dzēšanas laiks – cik ilgi?

Ja parādā esošajai personai laika posmā līdz pusotram gadam ir iespējams atmaksāt vismaz 20% no aprēķinātās summas, process noslēdzas. Tomēr, ja šajā laika periodā nav izdevies atmaksāt vismaz 20% no summas, procesa ilgumu aprēķina sekojoši:

  • 1 gads, saistībām nepārsniedzot 30 000 eiro;
  • 2 gadi, saistībām nepārsniedzot 150 000 eiro;
  • 3 gadi, saistībām pārsniedzot 150 000 eiro. 

Esi vērīgs un seko līdzi savām kredītsaistībām, plānojot izdevumu un ieņēmumus. Lai pārliecinātos, vai kā veicies citiem un kādas maksātnespējas atsauksmes sniedz profesionāļi, vērsies pie Netcredit, piesakot savu konsultāciju, ļaujot saprast, vai šāds process ir aktuāls arī Tev konkrētā situācijā!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Post Navigation